Ross 3008

Jaca - Ziar din Hungary -

Publicat in Hungary - Analiză financiară - 25 Oct 2024 10:19 - 3

Sziasztok. Készítettem egy gazdasági elemzést. Szeretném bemutatni, hogy (szerintem) melyik iparágba érdemes befektetni, ha a legnagyobb gazdasági profitra törekszünk munkások foglalkoztatása mellett, vagy éppenséggel a legmagasabb fizetéseket szeretnénk adni minimális vagy nulla nyereség mellett.
Szerintem, az nem is lehet kérdés, hogy akinek ez a célja, annak a munkás zsetont felhasználni jelenleg leginkább a háziparban éri meg.

Ezt nem vezetném le végig, de elég beszédes az is, ha a munkás által Q5 gyárban teljes bónusz mellett termelt javak értékét nézzük:
Kenyérgyár esetén 300 Q5 kenyér, ami 0,1 forintos darabárral számolva 30 forint.
Fegyvergyár esetén 60 Q5 fegyó, ami 0,35 forintos darabárral számolva 21 forint.
Hajógyár esetén 60 Q5 hajó, ami 0,4 forintos darabárral számolva 24 forint.
Házgyár esetén 0,4 ház, ami 150 forintos darabárral számolva is 60 forint! Jelenleg egyébként sokkal magasabb áron mozog, de szerintem ez idővel vissza fog állni.

Persze, ehhez hozzájön az is, hogy a házgyárnak van a legmagasabb nyersanyag igénye.

Hogy is néz ki ez a gyakorlatban:
Egy Q5 házgyár felépítése 640 arany. 10% visszaigénylése után 576 arany.
A házgyár egyszeri (menedzseri) termeléséhez szükséges alapanyagot 8 Q5 téglagyárral tudjuk előteremteni. Ezek költsége összesen 280 arany, 10% visszaigénylés után 252 arany.

Tehát: Nettó 828 arany befektetésből Van egy háztermelő cégparkunk, ami menedzseri munkával 100% bónusz mellett 5 naponta 2 Q5 házat ad nekünk (0,4 naponta).
Megtérülés:
-5 naponta kapunk 2 Q5 házat (300 forint, vagyis 15 arany)
-5 naponta adózunk 45 cc-t (2,25 arany)
-A nyereség tehát egy napra visszaosztva 2,55 arany naponta, tehát ~325 nap alatt térül meg a beruházás (a wellneszt nem beleszámolva)

Adott az alap cégpark, ami egy éven belül megtérül. Emellé szeretnénk munkásokat foglalkoztatni. Induljunk ki abból, hogy akit felveszünk, az napjában kétszer fog dolgozni.
Befektetésnek kell hozzá 16 további Q5 téglagyár. Ez 560 arany, 10% után 504 arany. Ez fedezi a nyersanyagszükségletet. Azért, hogy legyen valami támpont, számoljunk azzal, hogy a fizu mellett is szeretnénk, ha ez az 504 aranyas bővítés is megtérülne egy éven belül. Tehát a napi nyereségnek kb. 1,4 aranynak, vagyis 28 cc-nek kell lennie ehhez.

Számoljunk azzal az opcióval, hogy az illető egy 100%-os épület bónusszal rendelkező országban termel. A ház ára legyen 150 forint.
-A felvett játékos a dupla munkájával 0,8 Q5 házat, azaz 120 forintot állít elő.
-A cégadó az ehhez szükséges téglagyárak után 16 cc.
-Az eladott ház után befizetett adó elenyésző, de kerekítsünk felfelé és legyen 1 cc.

A nettó árbevétel így egy munkás után 103 cc. Ebből vonjuk le a 28 cc-nket, amiből a megtérülést szeretnénk egy év alatt, marad 75 cc. Így számolva a játékos 37 forintos fizetés mellett is nyereségesen foglalkoztatható, és ez a beruházás is 1 év alatt megtérül.

Ha a jelenlegi (szerintem ideiglenes) 250 forintos Q5 ház árával számolunk, akkor a fizu akár 75 cc felett is lehetne.
Ha kombináljuk az olcsóbb foglalkoztatást és a jelenlegi árakat, akkor mondjuk 25 forintos fizu és 250 forintos ház ár mellett a 16 téglagyár ára 80 napon belül megtérül(ne).

Lehetséges, hogy valahol valamit elszámoltam, ha így van, akkor javítsatok ki.

Persze ez ilyen formában utópia, de legalábbis távoli jővő. Egy 5 munkást foglalkoztató Q5 ház cégparkjához a következők kellenek:
-Nettó 3348 arany
-5 stabil munkás napi kétszeri munkával
-Piac, ami a napi 4-5 Q5 házat megveszi (akár külföldi piacokon, akár chaten történő értékesítéssel). Ez talán a leginstabilabb rész, de nem lehetetlen.

Szerintem ilyen működhetne akár több játékos összefogásával is, persze bizalom és aktivitás feltétlen kell hozzá. A befektetők összedobnák a pénzt a cégparkra, illetve ott is dolgoznának valamennyi fizuért, az efeletti nyereség pedig a befektetés mértékének arányában vissza lenne osztva. Hasonló játékban csináltunk már ilyet, de ott mások voltak a játékszabályok (volt erre org, ami költözhetett, lehetett helyettest beállítani stb.).
Tisztában vagyok vele, hogy páran ebben is a saját nyerészkedésemet látják csak, de én egy ilyen összebútorozásban üzemeltetőként nem, maximum befektetőként vennék részt.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért nem csináljuk meg ezt az állami orgban? A válasz egyszerű: Bár az adótól ezesetben eltekinthetnénk, de ez összességében elenyésző összeg. A dolog másik oldala, hogy nem mindegy, hogy ugyanannyi befektetésből és munkaerő költségből 1,4x vagy 2x terméket állítasz elő naponta. Az orgunk pedig a hazai (40%) bónusz mellett működik.

Tisztelettel,
Jaca

Sustine

Alapito

Comentarii (3)

Szuper cikk, köszi!
Én a bejövő munkát mindig ellövöm. Most várom hogy talán fekete pénteken lesz itt is cég akció. De könnyen lehet, hogy semmi lesz.
Szerintem max. pakkokra meg spec épületekre lesz akció, de ki tudja... Ha behúzták a féket és megszüntették a dupla termelés perket, akkor nem hiszem, hogy pont a cégfejlesztések árából fognak engedni.